футбол

Як національні футбольні збірні проходять кваліфікацію на чемпіонат світу з футболу?

Чемпіонат світу з футболу

Чемпіонат світу з футболу – це міжнародний футбольний турнір, який відбувається кожні чотири роки. Він організований ФІФА, керівним органом футболу. Цей турнір складається з національних футбольних команд з усього світу. Інавгураційний турнір відбувся в Уругваї в 1930 році. Подія була скасована лише двічі в 1942 і 1946 роках; це було пов’язано з Другою світовою війною.

Турнір 2022 року в Катарі вперше відбувся на Близькому Сході. Подія також буде востанньою у форматі 32 команд. У турнірі 2026 року буде змінено формат до 48 команд. Приймаюча країна автоматично кваліфікується в дужки.

Конфедерації

Перш ніж йти до відбіркових етапів чемпіонату світу, варто почати з конфедерацій. Конфедерація – це континентальний керівний орган, який контролює проведення змагань у певному регіоні. Членами кожної конфедерації є національні асоціації. Всього існує шість конфедерацій, які охоплюють шість континентів.

  • Азійська футбольна конфедерація (АФК) з 47 членами.
  • Конфедерація африканського футболу (CAF) з 54 членами.
  • Конфедерація футбольних асоціацій країн Північної, Центральної Америки та Карибського басейну (КОНКАКАФ) з 41 членом.
  • Конфедерація Південноамериканського футболу (КОНМЕБОЛ) з 10 членами.
  • Конфедерація футболу Океанії (OFC) з 13 членами.
  • Союз футбольних партнерів (УЄФА) з 55 членами

Конфедераційні турніри

Кожна конфедерація матиме власний турнір, щоб визначити, хто кваліфікується на чемпіонат світу з футболу. Кожна конфедерація може надіслати на турнір лише певну кількість членів. ФІФА вирішує, скільки заявок може надіслати кожна конфедерація для кожного турніру. Це базуватиметься на силі конфедерації. Відбіркові турніри зазвичай проводяться за круговою системою, причому дві або три найкращі команди виходять до наступного етапу плей-офф.

Будучи приймаючою країною

За рахунок коштів, витрачених на організацію чемпіонату світу, приймаючі країни отримують місце в турнірі. Зазвичай вони є першою командою, яка бере участь у турнірі. Зазвичай країна-господар лише одна. Чемпіонат світу з футболу 2002 року побачив, як Південна Корея та Японія спільно приймали подію. Турнір 2026 року пройде в США, Канаді та Мексиці.

Відбір на чемпіонат світу з футболу

Кваліфікація на Чемпіонат світу починається вже через три роки від початку турніру і може тривати до двох років. Все залежить від організації конфедерації. Як було зазначено раніше, ФІФА присуджує кожній конфедерації певну кількість місць, на які мають претендувати її члени. Формати відрізняються залежно від конфедерації. Наприклад, АФК є єдиною конфедерацією, яка додала до групових етапів кваліфікацію Кубка Азії АФК.

Хоча 29 команд можуть пройти автоматичну кваліфікацію, у міжконтинентальних плей-офф гратимуть по чотири команди від кожної конфедерації. Це визначатиме інші дві країни, що пройшли кваліфікацію, а саме КОНМЕБОЛ, КОНКАКАФ, АФК та ​​ОФК.

Команди , які пройдуть кваліфікацію на Чемпіонат світу, матимуть право грати у фінальному турнірі Чемпіонату світу. Це основна подія, в якій беруть участь 32 команди. Саме тут кваліфіковані команди будуть розділені на чотири банки, де вони проведуть жеребкування для визначення груп.

У кожній групі буде чотири команди. Вони зіграють у турнірі за коловою системою, причому дві найкращі з кожної групи вийдуть до 1/8 фіналу плей-офф. Це призведе до чвертьфіналу восьми команд, півфіналу чотирьох команд і фіналу, щоб визначити переможців Кубка світу.

Чемпіонат світу 1950 року мав найбільшу зовнішню політичну участь. Команди Східного блоку “залізної завіси” знялися з турніру. Колишнім державам Осі, таким як Німеччина та Японія, не було дозволено брати участь. Це також перший і єдиний раз, коли Індія кваліфікувалася на турнір, але вона відмовилася від ігор.

Будь-яка команда може потрапити на чемпіонат світу

Конфедерації існують для того, щоб контролювати кваліфікаційний процес і надавати кожній окремій команді світу шанс взяти участь у чемпіонаті світу. Хоча лише 32 команди пройдуть кваліфікацію до фінального турніру, є 211 команд, які можуть пройти кваліфікацію, незалежно від сили.

Були випадки, коли аутсайдери дивували вболівальників, заходячи глибоко в кваліфікацію чемпіонату світу. У 2022 році В’єтнам шокував АФК, пробившись до фінальної стадії відбору на чемпіонат світу.

Аутсайдери, які пройшли кваліфікацію до фінального турніру Чемпіонату світу з футболу

  • Північна Корея в 1966 і 2010 роках. Північна Корея — це країна, яка більшість часу опиняється не на тій стороні новин. Однак не забуваймо, що королівство відлюдників фактично двічі кваліфікувалося на чемпіонат світу.
  • Нова Зеландія в 2010 році – футбол не є популярним видом спорту в Новій Зеландії. Тим не менш, країні вдалося кваліфікуватися на чемпіонат світу 2010 року . Нова Зеландія мала непростий шлях до турніру, оскільки країни океану мають пройти міжконтинентальний плей-офф перед кваліфікацією.
  • Голландська Ост-Індія (Індонезія) у 1938 році. Голландська Ост-Індія була першою азіатською країною, яка пройшла кваліфікацію на чемпіонат світу. Це було чимале досягнення для колоніальної команди того часу. Це був єдиний раз, коли команда Південно-Східної Азії кваліфікувалася на чемпіонат світу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *