Що таке доданий час у футболі?
Що таке компенсований час?
Насправді існує багато назв доданого часу. Це також можна назвати травмою або компенсованим часом. Це тому, що доданий час розраховується на основі часу, втраченого під час матчу. Наприклад, у першому таймі було втрачено дві хвилини через численні зупинки. Це означає, що в кінці тайму буде додано дві хвилини.
Слово зупинка розпливчасте; це може означати багато різних речей. Це може стосуватися травм, замін, стандартних одиниць і відеоперевірок асистента рефері (VAR).
Як чиновники визначають доданий час?
Зупинки визначають, скільки часу буде додано до кінця тайму. Додатковий час буде додано, коли:
- Заміни трапляються.
- Потенційно травмованих гравців оглядають.
- Травмовані гравці видаляються з поля.
- Відбувається втрата часу (про це пізніше).
- Виникають дисциплінарні санкції (фоли, жовті або червоні картки).
- Будь-які медичні зупинки, дозволені правилами гри.
У деяких випадках тривале святкування голу також зараховується до доданого часу. Доданий час також міг бути отриманий від VAR. Проблеми з натовпом також можуть призвести до збільшення часу, тому будьте найкращими під час перегляду матчу.
Правила доданого часу згідно ФІФА
Згідно з Правилами гри ФІФА , арбітр визначає додатковий час для певного тайму, тоді як четвертий суддя показує кількість додаткового часу на дошці. Судді дозволяється продовжити час, показаний четвертим суддею, якщо під час додаткового часу є зупинки. Однак суддя не має права зарахувати втрачений час у другому таймі.
Якщо пенальті трапиться під час додаткового часу, суддям не дозволяється закінчувати гру, доки пенальті не буде виконано. Тайм продовжується, навіть якщо пенальті потрібно виконати повторно. Це причина багатьох футбольних шоків, оскільки пенальті забивають у кінці другого тайму.
Чому в деяких матчах так багато доданого часу?
На Чемпіонаті світу з футболу 2022 року було багато матчів зі значною кількістю додаткового часу. Наприклад, у матчі Англія – Іран було додано 24 хвилини, оскільки було двоє травм, пов’язаних із струсом мозку, 8 голів і 10 замін. У підсумку матч тривав 117 хвилин.
У нещодавно змінених правилах доданого часу легендарний арбітр П’єрлуїджі Колліна, голова комітету арбітрів ФІФА, оголосив, що четверті арбітри будуть вести підрахунок втраченого часу під час матчу. Це суворий метод боротьби з марнуванням часу, яке є чумою у футболі. Мета полягає в тому, щоб матчі закінчувалися протягом регламентованих 90 хвилин.
Чи є компенсований час суперечливим?
Це тема, яка обговорюється офіційними особами з моменту введення компенсованого часу в 1891 році. Деякі нещодавні суперечки включають те, що деякі великі клуби англійської Прем’єр-ліги додають хвилини нізвідки, особливо коли вони відстають.
Слід пам’ятати, що офіційний годинник продовжує рухатися навіть під час свистка арбітра. Під час матчу Серії А між «Ювентусом» і «Салернітаною » «Ювентус» поступався з рахунком 2:1, перш ніж був призначений пенальті на 93-й хвилині, коли забив Леонардо Бонуччі.
Різниця між доданим часом і додатковим часом
Хоча доданий час іноді називають додатковим, між ними є велика різниця. Доданий час – це додатковий час, який відображається на табло четвертого судді в кінці кожної половини матчу (це також включає тайми в додатковий час). Доданий час визначається суддею та четвертим суддею для втраченого часу під час матчу.
Додатковий час застосовується лише тоді, коли обидві команди мають нічию в кінці основного часу в стадії плей-офф. Наприклад, матч «Баварія» проти «Ліверпуля» у фіналі Ліги чемпіонів УЄФА закінчився з рахунком 1:1 наприкінці основного матчу. Це призвело до додаткового часу, який становить 30 хвилин із 15-хвилинними таймами. Навіть під час двох таймів додаткового часу також може бути доданий час.
Шокери часу зупинки
Було багато випадків, коли команди використовували додатковий час і забивали переможні голи. Ось кілька прикладів.
Півфінал Ліги Європи УЄФА 2015, Ліверпуль – Дортмунд
Це відоме як одне з найвидатніших повернень Ліверпуля. Саме на 91-й хвилині Деян Ловрен забив переможний гол і вивів «Ліверпуль» у фінал Ліги Європи 2015 року.
Фінал Ліги чемпіонів УЄФА 1999, Манчестер Юнайтед – Баварія Мюнхен
Це був трійчастий сезон «Ман Юнайтед» , але перемога в Лізі Чемпіонів прийшла з викликом німецьким великим хлопцям, мюнхенській «Баварії». «Баварія» вела з рахунком 1:0 до завершення основного часу, а потім гравці «Юнайтед» Оле Гуннар Сульшер і Тедді Шерінгем забили два голи в доданий час, забезпечивши перемогу «Юнайтед». Голи були настільки пізніми, що на кубку вже були стрічки Баварії.
Фінал Кубка Англії 2013, Манчестер Сіті – Віган Атлетик
Це був матч Давид проти Голіафа. Кращий гравець англійської Прем’єр-ліги “Манчестер Сіті” зустрівся з “Віган Атлетиком”, який незабаром вилетить. Бен Вотсон з «Віган Атлетік» забив гол на останній хвилині, забезпечивши своєму клубу перемогу та місце в Лізі Європи 2014 року. Вони стали першою командою, яка виграла Кубок Англії та вилетіла в вищий клас в одному сезоні.